Neredeysen Orada Ol

Neredeysen Orada Ol

John Kabat-Zinn

"...Neredeyse hiçbir zaman olduğumuz yerde olmayabilir, bizi bekleyen dopdolu fırsatlarla hiçbir zaman çakışmayabiliriz. Şimdiki an, içinde yaşadığımız, büyüdüğümüz, hissettiğimiz ve değiştiğimiz yegâne zamandır. Geçmişle geleceğin çekimine karşı koymayı öğrenmek zorundayız. 
Meditasyon diye anlattığımızın, popüler kültürün dikte ettiği gibi öyle tuhaf, esrarengiz bir etkinlik olmadığını bilmeniz önemlidir. Meditasyon yalnızca kendiniz olmakla ve kim olduğunuz hakkında bir şeyler bilmekle ilgilidir.  
Meditasyon, otomatiğe bağlanmış bilinçsizlik uykusundan uyanmamıza yardım eder; böylece bize, bilincimizdeki ve bilinçaltımızdaki tüm olasılıklara ulaşma imkânı verir.
Meditasyon, dikkatimizi ve farkındalığımızı derinleştirip rafine eden bir süreçtir; öyle ki, bu iki niteliği günlük hayatımızda da kullanacak hale geliriz. 
Bu kitapta farkındalık meditasyonunun özüne ve pratiğine -stres, ağrı veya hastalık gibi acil sorunlar olsun olmasın- kolay erişimi sağlayabilmeyi amaçladım. Özellikle planlı programlı yaşamaya direnç gösterenler ile ne yapacağının söylenmesinden hoşlanmayan ama küçük ipuçlarıyla tavsiyeleri değerlendirerek parçaları kendisi birleştirmeye meraklı olanlar için yazdım. 
Bu kitabı aynı zamanda, önceden meditasyon pratiği yapmış olup da daha büyük farkındalık ve kavrayışla hayatla bağlarını derinleştirip pekiştirmek isteyenler için yazdım. 
Bu kitap kişinin başka desteğe ihtiyaç duymadan meditasyon pratiğine kendi kendine başlayabilmesi için gereken tüm açıklamaları içermektedir."