MİNDFULNESS TEMELLİ BİLİŞSEL TERAPİ (MBCT)

MİNDFULNESS TEMELLİ BİLİŞSEL TERAPİ (MBCT)

Gündelik hayatımızın sorunları çoğu zaman hayattan keyif almamızı engeller. Düşüncelerimiz benliğimizi ele geçiren keyifsizliğin nedenini bulmaya çalışırken zihnimizin içinde dönüp durur. Huzurlu olmak için gösterdiğimiz alışılagelmiş çabalar, bizi çıkmak istediğimiz sarmalın içinde kilitli tutar. Negatif düşünceler ve hislerle olan ilişkimizde köklü değişim için bir rehbere ihtiyaç duyabiliriz.

MBCT depresyonun nüksünü önlemek ve tekrarlayan depresyon yaşayan kişilere yardımcı olmak için tasarlananmıştır.  Zindel Segal, Mark Williams ve John Teasdale tarafından geliştirilmiştir. Psikoeğitim niteliğinde olan MBCT programı  katılımcıların bilişsel süreçlerini farkına varmasını, tekrarlayıcı düşünceleri ve tetikleyicilerini tanımalarını ve mindful yanıt verme becerilerin geliştirmeyi hedeflemektedir.

Programla ilgili bilimsel çalışmalar eğitimine katılan kişilerde başka bir depresif atak için nüks riskini %50’ye kadar azalttığını göstermektedir.

Program 8 haftalık (haftada 2.5 saat) ve bir gün sessizlik inzivasından oluşan bir grup programıdır.  MBCT  %75’i Mindfulness – Bilinçli Farkındalık Temelli Stres Azaltma Programı(MBSR), %25’i Kognitif Davranışçı Terapilerinden oluşur.

Haftalık MBCT Programı

1. Oturum: Farkındalık ve Otomatik Pilot
2. Oturum: Zihnimizde Yaşamak
3. Oturum: Dağılan Zihni Toparlamak
4. Oturum: Hoşa Gitmeyeni/ Aversiyonu Fark Etmek
5. Oturum: İzin Vermek
6. Oturum: Düşünceler Her Zaman Gerçeklik Değildir
7. Oturum: Kendine Bakım Vermenin Yolları
8. Oturum: Yeni Öğrenimleri Sürdürmek ve Geliştirmek

 

 

EĞİTİM İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER

  • Eğitimci EAMBA (Avrupa Mindfulness Eğitmenler Derneği) tarafından onaylıdır.
  • Eğitimci uluslararası akredite MBSR eğitmenidir.
  • Program ZOOM üzerinden ONLİNE olarak yürütülecektir.
  • Program haftada bir gün 2.5 saat ve +1 gün “sessizlik gününden” oluşmaktadır.
  • Katılımcılarla MBCT  el kitapçığı ve ses kayıtları paylaşılacaktır.
  • Programa kayıt öncesi “ÖN GÖRÜŞME”yapılması gerekmektedir.
  • Programı tamamlayan katılımcılara uluslararası geçerliliğe sahip“Katılım Belgesi “verilecektir.
  • Alınan belge MBSR/MBCT eğitmeni olma ön koşulunu karşılamaktadır.
  • Depresif bir atağın iyileşmesinin ardından yeniden atakların gelişmesinin önüne geçmek isteyenler ve günlük yaşamda zorlayıcı duygu ve durumları daha iyi yönetmek isteyen herkese açıktır.
  •  İçinde bulunduğumuz bu süreçte yaşamsal zorluklarla başa çıkabilmek için programısize iyi bir yol sunabilir. 

 

 

*Ön görüşme rezervasyonu, kayıt ve detaylı bilgi için 0555 052 03 03 numaralı telefonu arayabilirsiniz

 

 

DOÇ. DR. AYSEL KARACA

                                                                                                                        

Doç. Dr. Aysel KARACA, lisans eğitimini 1997 yılında Cumhuriyet Üniversitesinde tamamlamıştır.   Yüksek lisans ve doktora eğitimini psikiyatri hemşireliği bilim dalında yapmıştır. 4.5 yıl klinik deneyimi olan Karaca, 2001 yılından beri Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca TERA DANIŞMANLIK kurucu ortaklarından biridir ve aynı merkezde psikoterapist ve eğitmen olarak çalışmaktadır.

Aysel KARACA, 2018 yılından itibaren Düzce Üniversitesi Hastanesinde infertilite Stres azaltma polikliniğini kurmuş ve haftada bir gün infertilite tanısı almış hastalar ile bireysel, çift ve grup terapilerini yüz yüze ve online olarak yürütmektedir. İnfertil kadınlar ile yaptığı bilişsel davranışçı grup terapisi uygulamaları akademik platformlarda iki farklı ödüle layık görülmüştür.  

Uluslarası sertifikaya sahip Bilişsel Davranışçı Terapi, Pozitif Psikoterapi, Kabul ve Adanmışlık Terapisi gibi çeşitli terapi eğitimlerini tamamlamıştır ve aynı zamanda Mindfulness Temelli Stres Azaltma programı akredite eğitmenidir.